O FESTIWALU

WODZISŁAWSKI FESTIWAL KUGLARZY

HISTORIA PRAWDZIWA

Pomysł festiwalu pojawił się po raz pierwszy w rozmowie Zosi Bornikowskiej i Tomka Prudla, odbytej po zakończeniu projektu Fantastyczni Bibliotekarze, który zrealizowali ze Stowarzyszeniem Grupa Inicjatyw Twórczych, w pobliskim Godowie w 2014 roku. Ten udany projekt, promujący literaturę fantasy, zawierał w sobie warsztaty kuglarskie cieszące się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży, dały także wiele radości i satysfakcji samym organizatorom.

W 2016 roku Zosia przekonała członków Stowarzyszenia Nasz Wodzisław do wprowadzenia idei nowego cyrku oraz warsztatów kuglarskich w przestrzeń Wodzisławia. Przedstawiła także pomysł Tomka na stworzenie konkursu „Wodzisławski Sztukmistrz". Stowarzyszenie z entuzjazmem przyjęło koncepcję festiwalu, a prezydent Miasta Mieczysław Kieca uznał za słuszne objęcie patronatem wydarzenia i przyjął zaproszenie do zajęcia miejsca w jury konkursu. MAszyna ruszyła! Wreszcie można było zaprosić do pomocy przy organizacji Festiwalu wolontariuszy. Pierwszą grupą młodzieży, która zaangażowała się w wolontariat, była grupa Razem Raźniej Young działająca przy Stowarzyszeniu Razem Raźniej, a wszystko to za sprawą ich otwartej na nowe (w tym kuglarskie) wyzwania prezeski Barbary Macharzyńskiej. Wodzisławski Festiwal Kuglarzy spotkał się z ogromną otwartością i wsparciem przez MOSiRu oraz innych instytucji miejskich. Dzięki serdeczności wielu ludzi możliwa była realizacja sztandarowych punktów Festiwalu. Dla potrzeb jednej z atrakcji swoje mieszkanie w kamienicy udostępnił Roman Juzek, dzięki czemu można było zamontować taśmy dla highlinerów, po których nad głowami mieszkańców przechadzał się m.in. znany artysta z Wrocławia, Kuba Bałdych. Na płycie rynku wystąpił lokalny młodzieżowy jazz band EDA, młodzi aktorzy teatru Classic Ballanga z Wiktorem Bornikowskim na czele dali popis tańca na szczudłach, a animatorki z pobliskiej Zoolandii wkroczyły z zabawami dla dzieci. Wieczorem, zupełnie spontanicznie zaprezentowali się, kuglarze z całej Polski również ci, którzy następnego dnia brali udział w konkursie. Artyści zachęceni dźwiękami rytmu wybijanego przez bębniarzy z Krakowa (wśród nich Szymon Duda, który uraczył nas później pięknymi zdjęciami dokumentującymi nasz pierwszy Festiwal), poczęstowani pizzą ufundowaną przez okolicznych restauratorów ze Starego Miasta, stworzyli na środku Naszego uroczego wodzisławskiego Rynku wspaniałe ogniowe show. Jak na ulicznych artystów przystało, zdobyli serca wodzisławian, byli oklaskiwani oraz sowicie nagradzani przez zgromadzoną publiczność. Tak tworzyła się historia i stały punkt kolejnych edycji festiwalu pod nazwą Open Fire.

Z czasem grono osób zaangażowanych w organizację się powiększało, poszerzając ofertę festiwalowych atrakcji. I tak zdobyliśmy przychylność i wsparcie kolejnych fantastycznych artystów, m.in. przybyłej z Krakowa Moniki Woźniak, dzięki której Open Fire co roku stawało się jeszcze bardziej widowiskowym wydarzeniem, a kreatywność i pomysłowość przyprawiała nas wszystkich odtąd stale o zawrót głowy 😉 Swoją wiedzą i doświadczeniem w każdej organizacyjnej kwestii wspiera nas także Monika Skolarczyk, która wystąpiła w pierwszej edycji konkursu Wodzisławski Sztukmistrz, a w kolejnych latach poprowadziła pasjonujące warsztaty z poi oraz zaprezentowała spektakle swojego Teatru Ognia Mandragora pt. "Kochankowie" i "Misterium jednej nocy".  Wspaniałą tradycją stało się prowadzenie przez zwycięzców poprzednich edycji konkursu Wodzisławski Sztukmistrz, warsztatów w roku następnym, oraz przyjęcie funkcji jednego z jurorów w kolejnym konkursie. W ten właśnie sposób pozyskaliśmy do współpracy wspaniałą artystkę Joannę Kajdę. Z edycji na edycję Festiwal nabierał dosłownie i w przenośni kolorów, garściami czerpał z zapału i pracowitości kolejnych zafascynowanych festiwalową atmosferą ludzi. Koordynacją wolontariuszy z sercem zajęła się Żaneta Kozłowska, a w innych rozrywkowo-integracyjnych kwestiach mogli się wykazać Szymon Kuśka, Wiktor Bornikowski, oraz Witold Bornikowski.

W swojej pięcioletniej historii na festiwalu pojawiali się znakomici artyści, m.in. Marcin ex Styczyński, Pan Ząbek, Śpiewające Trampki, Krystian Minda, Sebastian Malicki, Kamil Cyrik Balmas, organizatorzy innych festiwali, Jan Chmiel, Małgorzata Węglarz czy Natalia Ignaszak. To ich obecność kształtowała obraz kolejnych edycji. Festiwal każdego roku się odrobinę zmieniał, dochodziły atrakcje lub zmieniały się na inne, i tak zorganizowaliśmy na przykład pokazy trickline, turniej monocyklowy, żywe rzeźby, pokazy szczudlarzy, koncert undergroundowej kapeli, pokaz żonglerki barmańskiej, warsztaty chodzenia po ogniu, bicie rekordu żonglowania trzema piłkami z Radiem 90, Kolorowe Szaleństwo, a z małych baniek tworzonych na Rynku doszliśmy nawet do Wielkiej Bańki.

V edycja Festiwalu to również zmiany i nowe wyzwanie. Po raz pierwszy, z gościnnej, ale już za małej dla naszych festiwalowych gości sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 28, przenosimy bazę warsztatową i noclegową, a także część atrakcji takich jak Open Fire nad wodę na teren wodzisławskiego ośrodka „Balaton”.

Historia Festiwalu pisze się co roku od nowa, a nam po tych słowach pozostaje już tylko zaprosić do tworzenia i dzielenia z nami tej pasji.

Ekipa WFK

DRUŻYNA FESTIWALOWA

-Zofia- Bornikowska

-Tomasz- Prudel

-Wiktor- Bornikowski

-Monika- Woźniak

-Joanna- Kajda

-Żaneta- Kozłowska

-Monika- Skolarczyk

-Monika- Żurek

WODZISŁAWSKI SZTUKMISTRZ "ZA DNIA"

2023

Sebastian Siwiec

WODZISŁAWSKI SZTUKMISTRZ "PO ĆMOKU"

2023

Malwina Kowalowicz

WODZISŁAWSKI SZTUKMISTRZ

2016

Jacek Kwapiński

2017

Sebastian "Dotyk" Malicki

2018

Joanna Kajda

2019

Tymofii Popovych

2021

Jan Dudek

2022

Jerzy "Solo" Kozłowski